"...بی پروا به این گرفتاری ها بال و پر می گیرد، با شهپر نیرومندش قله های مه گرفته و ستاره های دوردست را پشت سر می گذارد، به اوج فلک می رسد و تازیانه طعن و طنز را بر سر هر چه که پست و کوچک و تنگ و حقیر است، فرود می آورد. با مدعیان ظاهرپرست می ستیزد، پرده  های ریب و ریا را می درد، پشمینه های آلوده را به آتش می کشد و آنگاه با آهنگی دلنشین و فاخر نوای فرح بخش عشق را سر می  دهد و درهای آسمان را می  گشاید."

 

به راستی استاد بهمن بیگی عاشق شیراز بود. در ایل به دنیا آمده بود، کودکی و بخشی از نوجوانی خود را در ایل به سر برده بود. جوانی را در تهران به سر آورده بود و به بسیاری از شهرهای زیبای جهان سفر کرده بود. اما او عاشق شیراز بود. عاشق شیراز بود که توانست با اصرار و پافشاری محل و مرکز اداره کل آموزش عشایری را در شیراز مستقر کند. با اینکه باب نبود هیچ اداره کلی پا از تهران فراتر بگذارد او توانست اداره کل تعلیمات عشایری را به شهری که دوست داشت بیاورد. درست است که بخشی از دلایل این اقدام مجاورت شیراز با ایلات بزرگ فارس بود، اما پایتخت نشینی و همنشینی با وزرا و وکلا و آمد و شد با جامعه روشن فکری آن زمان و مراوده با محافل ادبی، کم جذاب نبود که به راحتی از آن دست بشوید. توصیف استاد بهمن بیگی از ورودش به انجمن ادبی و روشنفکری آن دوران و آشناییش با ستارگان آسمان ادب و هنر آن دوران که در کافه فردوس و رستوران کنتینانتال خیابان استامبول دور هم جمع می شدند فرصت کوچکی نبود که به سادگی از آن چشم بپوشد. مجموعه ای از آرمان ها و آرزوها، عشق ها و شورها او را به سوی شیراز فرا خواند. یکی از این آرزوها و عشق ها تنفس و تفرج در هوای قدسی شیراز بود که در این خطه دل انگیز دو "پهلوان نامدار که یکی زمین را با همه پهناوری و دیگری آسمان را با همه بلندی فتح کرده اند." آری یکی از این دو پهلوان نامدار سعدی شیرازی است. جملات ابتدایی این متن را استاد بهمن بیگی در باره استاد سخن سعدی شیرازی نوشته است. نگرش استاد بهمن بیگی به خطه شیراز و حال و هوای روح پرورش و لذتی که از همنفس بودنش با حافظ و سعدی می برد در انتهای مقاله شیراز در کتاب "اگر قره قاج نبود" هویداست. او می نویسد:

"...آب و هوای شیراز گل می پرورد، سرو آزاد  می رویاند، گردو را در کنار لیمو می نشاند، یاس و نسترن را بر اندام نار و نارون می پیچد، بادام بن را در بهمن ماه به شکوفه می کشد و از همه اینها بالاتر آتش زبانه کش ذوق را دامن می زند و در خاطرها شعر تر می انگیزد. بیهوده نیست که این همه شاعر نغمه پرداز از خاک دلاویز این خطه برمی خیزد و در میان آنان دو تن تا اوج قله های افسانه ای صعود می کنند، دو تن که فقط با یکدیگر رقابتی دارند و رقیب دیگری را به جهان شعر و ادب راه نمی دهند، دو پهلوان نامدار که یکی زمین را با همه پهناوری و دیگری آسمان را با همه بلندی فتح می کنند.

یکی از این دو تن با غزل های شورانگیز خود بر سریر سلطنت ملک سخن جای می گیرد. زبانی به نرمی حریر و نازکی خیال دارد. با چشمی پر اشک به سراغ برگ های پژمرده می رود. با لبی مشتاق چهره درماندگان را می بوسد. با لحنی به مهربانی بوسه مادر، احوال یتیمان را می پرسد. برای آزادی زندانیان می کوشد. به زمین و دردمندان روی زمین وفادار می ماند و در طریق تسکین آلام ستمدیدگان آنچنان سرگرم میشود که کمتر می تواند گریزی بزند و از مردم دنیا جدا شود. لیکن آن دیگر، بی پروا به این گرفتاری ها بال و پر می گیرد، با شهپر نیرومندش قله های مه گرفته و ستاره های دوردست را پشت سر می گذارد، به اوج فلک می رسد و تازیانه طعن و طنز را بر سر هر چه که پست و کوچک و تنگ و حقیر است، فرود می آورد. با مدعیان ظاهرپرست می ستیزد، پرده های ریب و ریا را می درد، پشمینه های آلوده را به آتش می کشد و آنگاه با آهنگی دلنشین و فاخر نوای فرح بخش عشق را سر می دهد و درهای آسمان را می گشاید...."  ***********************************

 

همچنانکه میدانید اول اردیبهشت به نام سعدی شیرازی نامگذاری شده است. در شیراز به همت بنیاد فارس شناسی و برخی سازمان های دیگر برنامه های فرهنگی متعددی به مناسبت بزرگداشت سعدی برگزار گردید. چهارشنبه شب مورخ 90/01/31در جوار آرامگاه سعدی مراسم بزرگداشت این شاعر پر آوازه برگزار گردید. صرف نظر از کیفیت و نحوه برگزاری، در این مراسم رویداد جالبی اتفاق افتاد که به نوعی این شب را نیز بایستی شب سعدی و عشایر فارس نام نهاد. در این مراسم از جلد اول یک مجموعه منظوم 5 جلدی رونمایی شد. در این اثر که با کیفیتی بسیار نفیس توسط بنیاد فارس شناسی به چاپ رسیده است وقایع و رویدادهای جنگ ایران و عراق با سبک شاهنامه فردوسی توسط آقای کریم کاظمی به نظم آورده شده است. آقای کریم کاظمی یکی از اولین معلمان و راهنمایان تعلیماتی آموزش عشایر است که استاد بهمن بیگی بارها صداقت او را ستود. این مجموعه رزمنامه ایرانیان نام دارد که رشادت ها، دلاوری ها و شجاعت ملت ایران را در هشت سال دفاع مقدس با زبان شعر حماسی به تصویر می کشد. جلد دوم و سوم این کتاب نیز در حال آماده سازی برای چاپ و انتشار می باشد.

این توفیق افتخاری بزرگ برای جامعه ایلات و عشایر ایران است که بار دیگر توانمندی دانش آموختگان و دست اندرکاران تعلیمات عشایر را در سطحی ملی به رخ می کشد. در اینده تصاویر و بخش هایی از این کتاب را در سایت قرار خواهم داد. *********************************